REFERENCE


Dobrý den Lucko,

minulý čtvrtek v 17 hod jsem u Vás byl na Smyslné relaxační masáži. Chtěl bych Vám ještě jednou poděkovat za naprosto úžasnou masáž. V porovnání s mými dosavadními zkušenostmi s tímto druhem masáží, jak jsem Vám popisoval osobně, byla Vaše masáž naprosto úžasná a dokonalá. Vlastně slovo porovnání užít nelze, protože by to byla urážka Vaší skvělé práce. Během intimní části masáže, kdy jste mě udržovala přesně na té nejtenčí hranici, jsem si přál, aby tento okamžik nikdy neskončil. Přání se mi sice nesplnilo, ale ten závěr byl také nádherný. Popravdě jsem se při tom trošku zastyděl, protože jsem se rozklepal, jak malý kluk, a zastavit to opravdu nešlo. Nevím, zda se jednalo o něco jako celotělový orgasmus, ale já to rozhodně cítil všude, uvnitř sebe, na kůži, v hlavě, v konečcích prstů na nohou i rukou... Zbytek dne jsem se cítil naprosto skvěle (plánované kolo jsem samozřejmě odložil :) ) a den, dva potom jsem měl při vzpomínce na masáž krásný hřejivý pocit. Určitě bych chtěl něco podobného zažít znovu a být v tom krásném stavu mnohem déle, je-li to možné.

Ještě jednou Vám děkuji za vyjímečný zážitek a moc se těším na naše další setkání.

MarekDobrý den slečno Lucko,

při odchodu z  tantrické masáže od Vás, jsme Vám slíbila, že mám dám zpětnou vazbu na zážitky z masáže. Prvně jsem si cca týden užívala zážitky z masáže. Pak jsem se snažila identifikovat, co jsem to vlastně tak silného zažila, protože orgasmus to nebyl. Bylo to něco opravdu silného a při hledání na internetu se můj zážitek nejvíce podobal při popisu "holotrpní dýchání". Fascinovalo mne, jak silná křeč ovládla celé mé tělo, pak náhlá zima a přišlo teplo. Tělo až brnělo v kombinaci křečí.

Byl to pro mne opravdu hluboký zážitek a manžel byl nadšený, že se mu jeho "plán" povedl :-), že vše klaplo dle jeho představ a koneckonců i mých. Děkuji za zajímavý zážitek!!

Mějte se krásně a věřím, že jsme se neviděly naposledy či k Vám pošlu mého muže :-)

KateřinaI'd been to several massage therapists before I went to Lucie, and I can honestly say that I enjoyed all the massages I had. But sometimes I felt they were a bit mechanical. After a couple of visits I knew what was coming next. I felt a bit like a piece of meat being treated. There was very little communication. With Lucie it's very different. Before our first massage we sat down and discussed what I expected. This also helps to establish a connection with the therapist, which I find essential, given you're placing your body in the hands of a stranger for the next hour or so. Lucie asks for feedback and is very responsive. But she also uses her intuition and has a kind of sixth sense of knowing what you want and need. You have the sense of really being looked after and pampered. Each massage is a unique and wonderful experience.

RolandDobrý den Lucie,

byl jsem u Vás v pátek v 9 na masáži.

Říkala jste, že budete ráda za zpětnou vazbu. Moc mi to nejde, stejně jako ty emoce, chvíli jsem se rozmýšlel, ale přesto ji zkusím.

Za prvé, masáž byla úžasná. A Vy také.

Za druhé, dostal jsem "šlupku", jakou jsem nečekal. Uvolnilo mi to stres a emoce tak, že ještě teď se mi z toho, doslova, motá hlava.

3 dny jsem byl úplně jak v cizím těle (i hlavě) a bylo mi fyzicky špatně.

Teprve teď to vstřebávám, uvědomuji si mnoho pocitů a dělám si v nich pořádek.

I přes ty obtíže (dobře za ně a já snáším obtíže všeho druhu mimořádně dobře), moc děkuji, byl to krásný zážitek po všech stránkách.

Mějte se moc hezky a ať Vás to baví a těší tak moc, jako mě potěšila Vaše masáž a setkání s tak zajímavou ženou, jakou jste. Krásný den Vám přeji.

MartinThe tantra massage was a present from my husband. I knew that he wanted to give me pleasure by choosing an interesting experience as a present. He was sure that I would take it the right way, that I was up to it. However, my first reaction wasn't exactly "wow". My mood when I arrived reflected this.

I have to admit that the building we came to didn't impress me much. I was expecting intimate surroundings, maybe a small house- not a multifunctional building full of offices. In hindsight I don't know whether that was a good thing or not. The massage was so intimate that ultimately the building concealed me. I was an anonymous visitor. So don't be put off when entering it.

The room itself was fragrant, perfectly warm and with pleasant music and lighting. We chatted pleasantly for a little while over tea. Lucie spoke about herself and the massage, and I said how I actually didn't want to come for the massage, that I had some experience with tantra massage and wasn't at all sure what to expect. We clarified what was ok and what wasn't. We decided on the intensity of the massage and the choice of music, and I picked a pleasant-smelling oil. The room has a shower, so I went to take a shower and then wrapped myself in a shawl.

The whole ritual began with us standing opposite each other and taking a moment to getting in tune with one another. I'm not much into spiritualism and I don't know how to work with my breathing, so I took this as something that is part of the experience and gave into it. After a little while I laid down on my stomach and the whole wonder began. First of all simply a pleasant massage- every part of my body enjoyed it. It was fragrant and warm, and the intensity was as I wished. Lucie's hands were warm and smooth touches alternated with arousing light scratching. Then I turned over and the massage continued. I decided to really enjoy it, without any inhibitions, without my head being full of thoughts. Sometimes I caught myself emptying my mind and dedicating myself to the feelings from the touches. Finally it was time for the intimate massage. Arousal, releasing all emotions, without shame. Then a calming shower and tea.

It was crazy, but in a beautiful way. The doubting Thomas in me took a beating. After previous experiences I take my hat off to Lucie and say THIS GIRL KNOWS WHAT SHE'S DOING. I'm pleased I could at least share my feelings with my husband, as I don't have anyone else around me with whom I could speak about such intimate experiences.

So Lucie, thank you so much and the best of luck to you. And to anyone who is hesitating, I can recommend this massage with all my heart. Nothing will happen to you that you don't want- you can set the guidelines yourself.

PetraHello Lucie

I would like to thank you for the wonderful experiences that I was able to share with you during tantra massage. I particularly appreciate the respect, tenderness and love towards the massaged body, as well as your ability to identify with the person's needs and their mood... I've had the possibility to visit you repeatedly and I can only recommend it. They were unbelievably beautiful moments. Today there a lot of tantra 'masseuses'. Someone who's just after an erotic massage can simply choose from a range of made-up seductive girls in enticing photographs- they've learnt to stroke and bought themselves some feathers, but know nothing about the art of tantra.

I can still feel the experience with you, that stimulation of energy, even 2 weeks after the massage - it's something extraordinary and for me for instance experiencing multiple internal orgasms where everything in you quivers, your body shivers as if in a fever, is something inexplicable, wonderful - it's true that this probably won't happen the first time and for everybody, but I thank you for these experiences and am looking forward to the next time we meet.

 Standa

A massage from Lucka is a symphony of deep empathy and stroking. Lucka has an incredible ability to empathise with the client's needs and state of mind, and touch precisely the places where our body's memory has stored unresolved trauma and pain. With delicate and knowing touches she helps bring everything to the surface of our consciousness. She then treats this with her tender and loving care. The mind forgets but the body doesn't. I recommend Lucka for everyone who wants treatment for something specific, for instance general stress, tenseness, inability to switch off or chronic tension in a specific part of the body, but equally if you just want to enjoy a very pleasant massage experience.


R.

Luci,

I remember our first meeting, when you played on the beautiful shamanic drum. Your amazing drumming has rhythm and energetic force; it dissolves tension and brings relaxation and inner peace. And you massage in the same way as you play. Relaxation, pain relief and mental balance are the things I experienced during the massage. I look forward to the next time. Thank you.

Jana

I have been a masseur for several years and during that time I have received massages from many fellow massage therapists, so it's rare that something surprises me. But with Lucie I was very pleasantly surprised. I tried several different techniques but the best way is to give her a free hand and she will provide you with exactly what you need. She is extremely intuitive and her pleasant touch along with her personal yet professional approach offers not only relief for the body but also for the soul. I can warmly recommend her, because you will experience calming, relaxation and harmonisation of the whole body unlike anything you've come across before. If you haven't experienced it, you won't understand. Anyone who has the opportunity should try a massage immediately. You will be warmly welcomed by an open soul, with a smile on her face, someone who knows her work and gives everyone what they need at that particular moment. That's Lucie!


AdamTantra masáž

When I was on my way to Lucie, who had invited me for a tantra massage, I had no idea what was awaiting me. I felt fear, fear of the unknown, but I suspected that it would be a great experience. I didn't have any concrete expectations, I just believed in a corner of my soul that it would help me, although at that moment I didn't have any idea how.

I hadn't seen Lucie for several years. She took me into the pleasant surroundings of the studio, where I felt at home. We drank tea together and Lucie explained the process of the massage to me. By now I was quite nervous, THAT moment was drawing closer, the moment when I will throw myself into something that I have almost no idea about.

Preparation - Lůca invites me to take a shower and then wrap a shawl around my waist. Then I enter the red room, where in the middle lies a red mattress with pillows. Candles are glowing and the decoration has a very pleasant effect. Beautiful relaxing music is playing and the first part of the relaxation begins.

We stand facing each other, looking deep into each others' eyes. After a short period of eye contact, Lůca starts literally removing my tension, stroking me on my arms and body, from top to bottom. She hugs me from behind and supports my body with hers. All my tension goes away- it's a wonderful relaxing feeling. This leads to connection, trust and surrender. Occasional thoughts go through my head but gradually I dedicate myself more and more to my own feelings.

In the next part I lie on the mattress on my stomach and receive a wonderful full body massage. Music is playing and I enjoy every touch and movement of energy in my body. I focus on my breathing- everything comes in waves, one moment intensive and the next relaxing.

In the final part of the massage I lie on my back. The touches are intense, my breathing becomes a lot deeper, my whole body starts to tingle, my arms spasm, but the feeling is wonderful. The energy increases at an incredible speed and passes through the body as Lůca decides its direction and route.

Suddenly something wonderful happens- all the energy from my entire body surges to the tips of my fingers. On every finger a point lights up as strong as the sun. Suddenly rays shoot out of my fingers, heading into space. I see and experience everything; the rays head for planets in the cosmos, I can connect to them at will and switch between them. I feel a wonderful sense of harmony. Everything which is around us and in us is connected. It's a wonderful to realise this and experience our whole existence.

The pictures change, I see eyes, a face, a figure. I see my own heart and in it a girl, a woman for whom I have the deepest feelings. She is dancing in my heart, I am smiling and tears of joy are running down my face. The tears are beautifully warming, I feel every millimetre as they slowly flow downwards.

I focus on the beautiful music that is playing and am still breathing for my life. A face appears to me, a young and delightful face. It's a little girl with beautiful big eyes. She's beautiful, she has long wavy hair, and is smiling at me. It's my little girl, my own daughter. Her face over a period of years is flashing past my eyes. I experience an incredibly huge feeling of happiness and joy, I am crying at such a beautiful encounter.

At the end I see myself, I see the child inside me. The child is cowering, it's a small child. It's me. He's cold, scared and sad. No-one looks after him, he's neglected. I realise how I neglect myself, I give my body a hard time. I weep- this is a wound, a deep realisation of lacking self-love. I hug the boy, he starts to be happy, starts to smile and dance, he laughs. Everything will be ok, if only we love ourselves. The massage ends, I am lying down with my eyes closed and slowly thoughts begin to come to me, they gradually drift in here and there and then fly away again. I hear Lůca's movements nearby. I put my hand on my face and open my eyes to darkness. I remove my hand and see Lůca, and have to hug her immediately. I can barely speak. I can only thank her and relive the whole experience over and over. One moment I am smiling, the next I am weeping in her embrace.

As I write these words and play back the whole experience in my mind over and over again, I want to cry with joy again. Thank you for a marvellous experience, for self discovery and connection with the universe. Thank you Lůca.

Tomáš